Saç dökülmesi genetik nedenlere bağlı olabileceği gibi, kullanılan saç ürünlerine, çevresel faktörlere ve stres gibi farklı birçok nedene bağlı olabilir. Aynaya bakıldığında kişiyi mutsuz eden etkenlerin başında önemli bir yüzdeyi saç sorunları oluşturmaktadır. Bazı hormonal problemler, vitamin ve mineral eksiklikleri de araştırılması gereken nedenler arasındadır. Saç dökülmesinin önlenmesi ve yeni saç tellerinin çıkması için farklı uygulamalar planalanmaktadır. Kişiye, yaşa, nedene göre bir veya birkaçı kombine kullanılabilir.

Bunlar arasında “otolog mikrrogreft kök hücre” işlemi ile yüz güldüren ve kalıcı sonuçlar alınabilmektedir. Bu işlem tek seanslık bir uygulamadır. Bu uygulama kulak arakası, saçlı deriden alınan mikro doku parçalarının özel bir cihazda santrifüj edilmesi ve sonrasında ayrıştırılan saç kök hücrelerinin yeniden saçlı deriye enjeksiyonu ile yapılmaktadır.

Bazen bunu tek seans kök hücre mezoterapileri veya PRP ile de desteklemek sonucu olumlu yönde etkilemektedir.

Saç dökülmesini azaltmak için ayrıca saçların en sık gün aşırı yıkanmasını ve organik ürünlerin kullanılmasını, bol su tüketilmesini de öneriyoruz.